OKEY OYNAMAK İÇİN TIKLA

Okey Taktikleri

Okey Taktikleri Okeyin tarihi yazımızda da bahsettiğimiz gibi, tarihi çok eskiye dayanan oyunlarından biri olan Okey, yüz yıllardır oynanmamaktadır. Çoğumuzun boş vakitlerinde arkadaşlarımız, sevdiklerimiz ve ailemiz ile oynadığımız bu oyunun sadece basit kurallara bağlı olmadığını biliyor muydunuz?

Milyonlarca Kişinin Tutku İle Oynadığı Bu Oyun, Sadece Şansa Dayalı Olabilir Mi?

Sıkça oynanan ve oynandıkça modası geçmeyen bu oyun belirli kurallar dışında mantık ve şansa bağlı olduğu gibi aynı zamanda da bazı stratejilere sahiptir. Bu stratejiler yıllardır gelen oyuncuların deneyim ve tecrübesine dayanmaktadır.

Bildiğiniz üzere Okey oyunu basit ve çok kolay anlaşılır kurallardan oluşsa da, yıllar geçtikçe oyuncular tarafından yazılmamış ama uygulanan bazı stratejiler mevcut. 4 kişi ile en az 2 kişi şeklinde oynanabilen bu oyun, mantık, şans ve strateji ile birleştiğinde oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmaktadır. Ne kadar hızlı öğrenmeye müsait olsa da bu oyundaki oyuncunun başarısı biraz da kendisi ile alakalıdır. Kendisini bu oyunda geliştirmesi, yeni stratejiler yapması, farklı mantık yürütmesi ve birde şanslı bir oyuncu ise tartışılmaz bu oyunun kazananıdır.

Okeyde Ustalaşmak

Günlük hayatımızda bir çok şey de olduğu gibi okey oyna oyununda da ustalaşmanın en pratik ve hızlı yanı şüphesiz ki, deneyimdir. Ne kadar fazla kişi ile sık oynamaya çalışırsak bir o kadar da bu oyunda kendimizi geliştirmiş oluruz. Her farklı oyuncudan öğreneceğimiz tüyo ve stratejiler sizler için bu oyunda pratikleşmek için bir yatırım olacaktır. Dolaylı olarak oyun seviyenizde doğru orantı ile gelişmesine sebep olacaktır.

Okeyde Stratejiler

Okey oyununda stratejiler ne kadar kişisel olsa da, Okey de şans ve konum da çok önemlidir. İki faktörde tamamen kişiseldir. Bu yüzden okey oynarken bunları dikkate alarak oynarsanız daha doğru olur, bunu yaparsanız ise yanlış olur demek de bizleri ve oyuncularımızı hataya sürükler. Her şeyden önce önemli olan Okey oyunun bütün temel taşlarının iyi bir şekilde anlamanız ve bu taşların oyun içerisinde en iyi yönetilmesinin sağlanmasıdır.

Okeyde Taktikler

Unutmayalım ki, Okey oyunu kendi türü gereği satranç, dama gibi benzeri masa ve masa-kutu oyunlarındakinden farklıdır. Okey oyununda stratejiler oyun içerisinde çok önemlidir ama şans faktörü ise stratejiler ile ters orantılı olarak azdır. Bilmeniz gereken bir şey var ki, satranç oyununun stratejileri oyunu kazanmanızda direk etkili iken, Okey oyununun stratejileri en doğru karar bile olsa şans faktörünün de yanında olduğu zaman geçerliliğini koruyacaktır. Bu doğrultuda Okey oyunu stratejileri yerine, Okey oyunu taktikleri daha mantıklıdır. Bazen belirli ve net olan stratejiler başarının önüne geçe bilir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi Okey oyunu, mantık ve şansın birleşmesidir. Bunların yanı sıra da Okey oyunu şans ve konum ikilisinin ilişkisinden oluşuyor. Maalesef ki, bu ikili birleşmeyi bir birinden ayıramayız. İkisi aynı anda bir araya geldiğinde oyunda başarı da gelecektir.

Okeyde Taktikler

Az önce bahsettiğimiz gibi unutmamalıyız ki, keskin ve katı Okey stratejilerinin sizleri başarısızlığa götüreceği çok büyük bir ihtimaldir. Şimdi ise vereceğimiz okey taktikleri, oyuncu tarafından doğru yerlerde uygulanıldığında sizlerin oyunu kazanmanızı sağlayacak taktiklerdir. Bu taktikler usta oyuncuların kazandıkları deneyimlerden yola çıkarak en sonunda ulaştıkları bir bilgi deposu olarak da görünebilir.

okey taktikleri

1.Taktik

İleriye dönük değişebilen ve aynı zamanda beklemenize değecek eller belirlemelisiniz. Bilmeniz gereken en önemli taktik, olduğunca inatçı olmamanızın gerçeğidir. Unutmayın ki bu oyun ve şans inat edeni sevmez. Elinizdeki taşlara göre kafanızda oluşturduğunuz planı sürekli olarak gelen taşlar doğrultusunda revize etmelisiniz. Değiştirerek oynamayı öğrenmelisiniz. Gelen taşların şansına göre oyunun akışını iyi bir şekilde belirledikten sonra bu akışa uygun eller seçmelisiniz ki, en kısa sürede bitmeyi başarabilesiniz.

2.Taktik

Atılan ve oynanan taşları iyi bir şekilde takip edin! Elinizde bekletmeniz gereken taşları gelebilme ihtimali yüksek olan taşlar arasından seçmelisiniz. Örneğin, elinizde bitmeniz için bir tek ara taşına ihtiyacınız olsun. Kırmızı renk 1, 2, 3 ve 5 taşları arasında kırmızı 4 ü çekme ihtimaliniz sayesinde bite bileceksiniz. Bu taşın gelme olasılığı vardır. Fakat bu şekilde oynamanız maalesef ki doğru değil. Bu şekilde oynamak sizlerin işi tamamıyla şansa bırakması anlamına gelmektedir.
Okeyde taş takibi çok önemlidir. Eğer taşları iyi takip edemezseniz atılmış bir taşı bekleyerek oyunu tamamlar ve oyun sonunda hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz. Taş takibini çok iyi yapabilmek için pratik ve tecrübe çok önemlidir. Okey taktikleri arasında sizleri galibiyete taşıyacak en etkin hamle taş takibidir ve üzerinde durulması gerekli bir konudur.

3.Taktik

Bu oyunda bir hedefiniz ve isteğinizin olması lazım. Tam olarak ne istediğinizi bilmelisiniz.
Hem Okey stratejileri için hem de Okey taktikleri için bahsettiğimiz esas husus sizlerin okeyden ne istediği ile direkt olarak alakalıdır.
Önemli bir detayı var ki, yapılan en iyi okey tüyoları kendinizin belirlediği taktikler ve stratejiler üzerine kurduğunuz, yine kendinizin tüyolarıdır. Unutmayın ki, bu oyunu ister bilerek ve kazanmak isteyerek oynamak, şansınıza güvenmek, moralinizi yüksek tutmak, sizlerin başarıya giden yolda daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sanal Okey Oyna sayfasına göz atarak sanal okey oynaya bilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:    Twitter   Facebook    İnstagram

Türkiye'nin en kaliteli okey oyna sitesinde sizlerde hemen okey oyunları oynayın!

© 2020 - 2022 MaksatOkey.Com
Türkiye'nin Canlı Okey Oynama Sitesi
Maksat Okey Oynamak :)