Okey Oynarken Sinir Bozan Durumlar

Ülkemizde çoğu kişi tarafından bilinen, aynı zamanda da sevilerek 4 kişi ile oynanan okey oyna oyunu, insanların boş zamanlarını eğlenceli geçirmesi için güzel bir aktivitedir. Okey dışında oynanabilecek oyunlar olmasına rağmen insanlar, bu oyunu özellikle de diğer oyunlara göre daha fazla rekabet olduğu için tercih etmektedir. Eğlence ve rekabetle birlikte aynı zamanda arkadaşlarla güzel iletişim kurabildiğinde okey oyununun bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek. İletişimden bahsetmişken bu oyunun biz Türk insanında iletişim açısından büyük önemi vardır. Okey masasında konuşulan konular, yapılan gıybetler, bazen de tatlı tartışmalar bizlerin vazgeçilmezdir. Unutmayalım ki, bu oyunun yanında bir de bir bardak çay veya oralet olmazsa olmazımızdır. Fakat bazen her şey az önce anlattığımız gibi olmayabiliyor. Bilerek veya farkında bile olmadan yapılan bazı sinir bozucu hareketler var. Bu yazımızda sizlere bu sinir bozucu durumlardan kısaca bahsedeceğiz.

Eğer sayacağımız bu durumlar ile ilgili güzel anılarınız varsa yorumlarda bizlerle paylaşın.

Renkleri Karıştırmak

İşte okey masasında yapılan sinir bozucu hareketler;

1.Oyun Esnasında Sürekli Bir Gözün Oyun Alanındaki Tv’de Olması

Bu durumla maalesef ki sıkça karşılaşılıyor. Özellikle de o an Tv’de futbol maçı var ise. Bunu yapan arkadaşın hem masadaki konuşulan konudan geride kalması veya sürekli sıranın ona geldiğinin farkında olmaması maalesef ki bir hayli üzücü…

2.Resmen Düşünene Saygı Yok!

Sıra size geldiğinde diğer oyuncular asla beklemek istemiyorlar. Maalesef ki, taş yeni atılsa bile bazı sabırsız oyuncular anında oynamanızı bekliyor. Bu durumdaysanız üzülmeyin. Bu oyunun kaderi bu… Bazen de çok uzun bekleyen oyuncularda olabiliyor. İşte tam bu durumda da bekleten arkadaşa “İstasyon” diye bağırmak bir vazgeçilmezimizdir.

3.Renkleri Karıştırmak

Genellikle de mavi renkli taşlara yeşil, yeşil renkli taşlara ise mavi demek bu oyun masasının vazgeçilmezidir.

4.Oyuna Başlamadan Önce Atılan Okey

Oyuna başlamadan önce okey atılırsa kapan alır diye tüm oyuncuları uyarmak da çoğu kişinin vazgeçemediği huyudur.

5.Tuvalet Molası

Taş toplanacağı sırada maalesef ki bazı arkadaşlarımızın tuvalet molası vermeye ihtiyacı oluyor. Sanki bilerek kaçıyorlar gibi…

6.Kararsız Atılan Taş

Üzgünüz ama bu durumla da sıkça karşılaşıyoruz. Kararsızlıkla atılan taşı ani bir hareketle geri alıp yerine farklı taş atmak.

7.Gösterge Heyecanı

Eline gösterge geldiği an gösterge var mı diye sormak…

8.Taş Toplarken Oyunculara Sıralama Yapmak

Bu cümleyi çoğunuzun duyduğuna inanıyoruz: “Bir önceki el sen hiç toplamadın şimdi sıra sende” şeklinde hakkaniyetli bir sıralama yapmak.

9.Sadece Kendi Önüne Taş Toplamak

Taşlar toplanırken hiç karıştırmayıp sürekli kendi önündekileri toplamak. Eminiz ki, okurken bile bazılarınızın sinirleri bozulmuştur.

10.Sıralamayı Takip Edemeyenler

Her yeni elde “bu el kim dağıtıyor?” diye sormak maalesef ki bu oyunun önemli kuralı haline gelmiştir.

11.Bu Taşlar Çok Uzak!

Eli dağıtırken sürekli olarak kolu yetişemediği için taşların uzaklığından şikayet eden arkadaşlarımız da var. Ama iyi dostlara sahipseniz bazen imdadınıza yetişerek taşları size dağıtmaya yardımcı oluyorlar.

12.Çift Okeyle Düz Bitmek

Bu başlığa maalesef ki, yorum bile yapmak istemiyoruz…

13.Atılan Taşlara Tekrar Bakmak

Oyuncunun sağ ve sol köşesindeki atılan taşlara tekrar tekrar bakmak, ilk defa görüyormuşçasına.

14.Hiçbir Şey Anlamayan Kötü Eş

Eşli oyunda yapılan anlaşma şekillerinden olan kaş gözü oynatmak bazen anlaşılır olmayabiliyor. 15. Ortaya Sırasız Koyulan Mağdur Taşlar
Ortaya taş konulması gerektiğinde bazı oyuncular sırayı takip etmeyip en kolayına gelen taşları ortaya koyarak işini hafifletmeye çalışsa da, diğer oyuncular tarafından bu durum sadece sinir bozucu oluyor.

15.“5 Tur” Beklenen O Taş Sonunda Geldi!

Bazı oyuncular vardır ki, bittiklerinde istinasız her seferinde “abi 5 turdur bu taşı bekliyorum!” diye isyanda bulunuyorlar.

16.Taş Biriktirerek Oyunu Kilitlemek

Lüzumlu veya lüzumsuz bir şekilde her taşı biriktirip oyunu kilitlemek bazı oyuncuların çok sevdikleri bir huydur.

17.Okey Ne?

Üzülerek söylememiz gerekiyor ki, bazı oyuncular oyunun ortasında hatta bazı oyuncular ise sonlara doğru “okey ne?” diye sorabiliyor.

18.Almadığı Taşa Yas Tutanlar

Her almadığı taş için duyduğu pişmanlığı sesli ve tekrar bir şekilde ifade etmek bir hayli sinir bozucu durumlardan birisidir.

19.Istakaları Devirmek

Ansızın bittiğinde karşı takımın ıstakalarını hunharca ve kahkaha atarak devirmek.

Eğer saydığımız bu durumlar ile ilgili güzel anılarınız varsa yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın, okey mi? 🙂

Bir önceki yazımız olan; https://www.maksatokey.com/iki-kisilik-101-nasil-oynanir/ yazımıza göz atarak iki kişi nasıl okey oynaya bileceğinizi öğrene bilirsiniz.