Okey 101 Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır?

Sevdiklerimizle ve arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde severek oynanan oyunların başında gelen 101 oyununun nasıl oynandığına ve kurallarına önceki yazılarımızda yer vermiştik. 101 oyunu hakkında en çok merak edilen ve karışıklığa yol açan bir diğer konu da puanlamanın ve ceza puanlamasının hangi kurallara göre yapıldığıdır. Yazımızın devamında paylaştığımız bilgilerle bu soru işaretlerini ortadan kaldıracağız, okumaya devam edin 🙂

101 Okey Puan Hesaplama

  • 101 oyununda oyuncu, elindeki tüm taşları ortaya açıp biterse kendisine veya çiftli oynanıyorsa ekibine -101 puan yazılır. Elini hiç açmayan oyuncular varsa onlara 101 puan eklenir. Elini açmış ama bitememiş kişilere ise ıstıkasında kalan taşların toplam puanı eklenir.
  • Oyuncu, elindeki tüm taşları ortaya açmış ve son taş olarak okey ile biterse kendisi veya ekibine -202 puan yazılır. Elini hiç açmayan oyunculara 404 puan eklenirken, açmış ama bitemeyen kişi veya ekiplere ıstakasında kalan taş toplamının 2 katı puan eklenir.
  • Elini henüz kimse açmamışken, bir oyuncu direkt olarak tüm taşlarını açar ve ilk olarak biterse -808 puan yazılır. Diğer oyuncuların tümüne ise 808 puan eklenir. Kimse açmadan elden bitmek biraz zor olsa da eğer yapılırsa rakipler adına oldukça iç karartıcı bir durum oluşur 🙂
  • Oyuncu çifte giderken biterse kendisi veya ekibinden 101 puan düşülür ve diğer kişilere ellerinde kalan taş toplamlarının 2 katı puan eklenir. Çifte giden kişi eğer bitemez ve elinde taşlar kalırsa, kalan taşların toplam puanının 2 katı hanesine eklenir.

101 Okey Oyununun Ceza Puanları Nelerdir?

101 okey oyununda dikkat edilmesi gereken bazı cezalar bulunmaktadır. Oyun sırasında dikkatli olmalı ve cezalı hamlelerden kaçınmalısınız. Bu cezaların neler ve ceza puanlarının kaç olduğunu sizlerle paylaşalım.

101 Okey Oyununun Ceza Puanları Nelerdir?

  • Oyunun adından da anlaşılacağı üzere oyundaki ilk ve asıl kural; ıstakada per olmuş taş toplamlarının 101 olmasıdır. 101’e ulaşmadan taşlar ortaya açılmamaktadır. Eğer toplamayı yanlış yaparsanız ve eliniz 101 olmadan açarsanız bunun karşılığında +101 ceza puanı alırsınız.
  • Elinizde okey bulunduğunda ve okeyi bir taş yerine kullanıp elinizi açtığınızda diğer rakiplerinizin elinde okeyi kullandığınız taşın asıl hali bulunabilir. Böyle bir durumda o kişi elindeki asıl taşı okeyinizin yerine koyarak, okey taşını kendisine alabilir. Bu durum yaşanırsa size +101 ceza puanı eklenir. Yani hem okeyinizin çalınması hem de 101 puan eklenmesine sebep olacaktır. Bu ihtimali azaltmak için atılan taşları iyi takip etmeli, okey yerine kullandığınız taşın daha önce bir per içinde kullanılmış veya atılmış olmasına özen göstermelisiniz.
  • Dikkat gerektiren bir diğer kural ise her tur sonunda rakibe atacağınız taşı dikkatle seçmenizdir. Eğer ortada açılmış el varsa o perlerde işe yarayacak bir taşı rakibinize atmamalısınız. Dalgınlığınıza gelip böyle bir hata yaparsanız hanenize yine +101 ceza puanı eklenecektir.

101 Okey Oyununu Daha Heyecanlı Hale Getirmek İçin Eklenen Kural ve Cezalar

101 Okey oyunu normal (cezasız) bir şekilde oynanabildiği gibi oyuna biraz daha zevk ve heyecan katmak adına bazı cezalar eklenerek de oynanabilir. Cezalar eklendiğinde oyun, daha zor ve strateji gerektiren bir hale dönüşür. Cezalı oyun biraz daha zor olsa da çoğu kişi için normaline göre daha eğlenceli olduğunu düşünmektedir.

  • Katlamalı 101 olarak da bilinen canlı okey oyna türünde her oyuncu ondan önce elini açan kişiden daha yüksek puanda elini açmak zorundadır. Örneğin; ilk oyuncu elindeki perlerin toplamını 110 olarak açtıysa ondan sonra açacak kişinin elindeki perlerin toplamı en az 111 olmalıdır. Eğer elinin toplamı 101’ ulaşmış ama 111’den az ise açamaz, açmaya çalışırsa da +101 ceza puanı eklenir.
  • Elinin 101’e ulaşması için eksik sayısı bulunan oyuncuya taş atan oyuncu, onun işine yarayacak ve elini açmasını sağlayan bir taş verip; elini açmasına sebep olursa attığın taşın 10 katı puan hanesine eklenir. Bu kural eklenerek oyun oynanıyorsa büyük taşlar atmamak gerekir. Örneğin; rakip kişi, atılan 13 taşını alıp açarsa atan oyuncuya +130 ceza puanı eklenmektedir. Bu kural zorunlu olmayan, oyunun zorluğu arttırılmak istendiğinde eklenen bir kuraldır.

Bir önceki yazımız olan; https://www.maksatokey.com/okey-nasil-oynanir/ makalemize göz atarak normal ve düz okey oyunlarının nasıl oynandığını öğrene bilirsiniz.