OKEY OYNAMAK İÇİN TIKLA

Kastet Okey

Kastet Okey taşlarıyla oynanan ve en sık bilinen oyunlar düz okey veya 101 okeydir. Her ne kadar bunları oynaması çok zevkli olsa da bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Tam da bu anlarda alternatif olabilecek, birçoğunuzun daha önce hiç duymadığını düşündüğümüz bir oyundan bahsedeceğiz: Kastet Oyunu.

Oyun, okey taşlarıyla oynanabildiği gibi iskambil kartlarıyla da oynanabiliyor fakat biz bu yazıda okey taşlarıyla oynanan halinden bahsedeceğiz.

Kastet Okey oyununun okey taşlarıyla oynanan hali “açık okey” olarak da biliniyor. Kastet oyununa kabaca, düz okey ile 101 okeyin karışımı diyebiliriz. Oyundaki asıl amaç; eldeki tüm taşları yere açarak veya açık olan perlere işleme yaparak bitirmeye çalışmaktır. Düz okey ve 101 okeyden en bariz farkı ise, taş atma olayının olmamasıdır. Oyuncular taş çekebilir, ortaya per açabilir veya açılan perlere işleme yapabilirler fakat başka bir oyuncuya taş atamazlar. Oyun tekli ve eşli olarak oynanabilmektedir.

Kastet Oyunu Nasıl Oynanır?

 1. Oyun 106 taş ile oynanır. (Normal bir okey takımı) Taşlar 7’şerli sayıda düzenlenip her oyuncuya 14 taş dağıtılır. Diğer oyunlarda olduğu gibi gösterge belirlenir ve göstergenin bir üstü okeyi belirler.
 2. Oyun sırası gelen oyuncu yere per açmalı, peri yoksa ortadan taş çekmelidir. Ortadan taş çeken biri yere per açamaz veya per açan kişi ortadan taş çekemez. Bu yüzden sırası gelen oyuncu elinde per varsa bunu bekletmeden ortaya açmalıdır. Peri yok ama işler taşı varsa bunu da bekletmeden işlemelidir.
 3. Yere açacak veya işleyecek taşı olmayan oyuncu mecburen ortadan taş çekmelidir. Taş çektikten sonra ortaya taş atamayacağınız için çekilen taş elinizde kalır ve hamle sırası bir sonraki oyuncuya geçer.
 4. Kastet oyununda masaya açılmış olan tüm taşlar oyuncuların ortak malı olur ve herkes bu taşları kullanabilir. Örneğin yerde açık olarak kırmızı 7 8 9 10 peri bulunuyor olsun. Bir oyuncunun elinde siyah 10 ve mavi 10 varsa, 7 8 9 10 perindeki siyah 10 taşını alıp per yapabilmektedir. Yerdeki serilerin geçerliliğini bozmadığınız sürece taşlar alınıp başka perler için kullanılabilmektedir. (Per sayısı 3’ün altına düşürülemez. Örneğin mavi 2 3 4 perindeki herhangi bir taş alındığında taş sayısı 3’ün altına düşeceğinden bu perden herhangi bir taş alınamaz.)
 5. Kastet oyununda yerdeki seri alanları dolmadan çift açılamaz. Yerde toplam 26 adet seri alanı vardır. Bu alanların tümü dolmuşsa eldeki çiftler çift alanına açılabilir. Seri alanına açılmış taşlar yer değiştirilebilmesine rağmen çift alanındaki taşlar yer değiştirilemez.
 6. Göstergenin bu oyunda bir işlevi yoktur ve gösterge çift olarak kullanılamaz.
 7. Kastet oyununda da 101 okeyde olduğu gibi 12 13 1 şeklinde seri yapılamaz.

Kastet Oyununda Bitme Nasıl Olur?

Kastet Oyununda Bitme Nasıl Olur?

 • Oyun turunun bitmesi için bir oyuncunun elindeki tüm taşları ortaya açması veya işlemesi gerekir. Biten oyuncudan -50 puan düşülürken, diğer oyunculara elinde kalan taşların toplamı kadar ceza puanı yazılır.
 • Kastet oyununda taş atmak olmadığı için okeye bitme veya çift bitme durumları da yoktur.

Ceza Puanlaması ve Kazananın Belirlenmesi

 • Kastet oyununda kazananların belirlenmesi direkt ceza puanlarının sıralanmasına göre yapılmaz. Oynanan el sayısına göre belirlenir.

Örneğin 10 el oynanan bir kastet oyunu varsa; ceza puanı en düşük olan oyuncu(1.olan) veya ekip 10*2=20 puan kazanır.

2.olan oyuncu 5*2=10 puan kazanır.

3.olan oyuncu 5 puan kaybeder.

Sonuncu olan oyuncu veya ekip(4.olan) 10 puan(oynanan el sayısı) kaybeder.

 • Oyun eğer eşli oynanıyorsa, oyun sonunda eşlerin cezaları toplanır. Hangi tarafın cezası fazla ise o ekip oynanan el sayısı kadar puan kaybeder. Cezası az olan ekip ise toplam oynanan el sayısının 2 katı kadar puan kazanır.

Bir önceki yazımız olan Eski ekolay okey sayfamıza göz atarak eskiden popüler olan ekolay okey oyunlarını oynaya bilirsiniz..

Sosyal Medya Hesaplarımız:    Twitter   Facebook    İnstagram

Türkiye'nin en kaliteli okey oyna sitesinde sizlerde hemen okey oyunları oynayın!

© 2020 - 2022 MaksatOkey.Com
Türkiye'nin Canlı Okey Oynama Sitesi
Maksat Okey Oynamak :)