OKEY OYNAMAK İÇİN TIKLA

İki Kişilik Okey

İki Kişilik Okey Düz okey ve 101 okey oyunları çok sevilse de genelde dört kişiyle oynanınca daha zevkli olacağı düşünülen oyunlardır. Özellikle çok sık oynandığında bağımlılık yaptığını düşündüğümüz bu oyunları canımız her oynamak istediğinde, dört kişi aynı anda ayarlanamayabilir. 2 veya 3 arkadaş olabilirsiniz. Sırf sayınız az diye okey oynamaktan vazgeçmeyeceksiniz tabi ki. Genel düşünce 4 kişiyle daha zevkli oynandığı tarafında olsa da 2 veya 3 kişiyle de inanılmaz zevkli olabiliyor.

İki Kişilik Okey Oyna

iki kişilik okey oyna - İki kişilik okey oynamanın gerçek adresi olan maksat okey ile sizlerde hemen 2 kişi ile okey oyunu oynayın.

İki Kişilik Okey Oyunu

İki Kişilik Okey Oyunu - Kurallarında da en az iki en çok dört kişinin birlikte oynayabileceği maddesi bulunan okey oyunlarını 2 veya 3 kişiyle hala oynamadıysa denemeniz tavsiye ederiz, sizi şaşırtacak kadar eğlenceli olabilir. 4 kişiyle oynanan hallerine göre en belirgin farkları: ortada daha çok taşın olması, turun daha uzun sürmesi ve sıranın size daha çok gelmesidir. Böylece oyun hemen bitmeyecek ve kazanmak için daha çok şansınız olacaktır. Hızlı bittiğinden oyuna doyamayanlar kişiler için, bu özellikleri bile oynamak için gayet yeterli sebeplerden. 🙂

iki kişilik okey

İki Kişilik 101 Okey

İki Kişilik 101 Okey - Şimdi gelelim oyunların 2 veya 3 kişiyle nasıl oynandığına. Aslında kural ve oyunun işleyişleri tamamen aynıdır. 101 okey oyna ve düz okeyde geçerli olan tüm el açma, bitme, puanlama sistemi ve kazananı belirleme taktikleri kişi sayısı değişse de aynı kalmaktadır. Değişen şeyler oyunun bitme süresi ve taş dağıtımındaki ufak farktır.

İki Kişilik Plus Okey

İki Kişilik Plus Okey - atırlayacağımız üzere düz okeyde taşlar 5’erli toplanır ve ilk başlayan oyuncuya 15 diğerlerine 14 tane taş dağıtılıyordu. 101 okeyde ise taşlar 7’li şekilde toplanıyor ve başlayan oyuncuya 22 diğerlerine 21 taş dağıtılıyordu. Oyuncu sayısı 2 veya 3 olduğunda da taşların dizilme sayısı ve oyunculara dağıtılan taş sayısı değişmemektedir. Sadece taş dağıtımında ufak bir değişiklik yapılır.4 kişiyle oynanan okey oyunlarında taşların oyunculara nasıl dağıtıldığını hatırlayalım: Öncelikle oyuncular ıstakalarının önüne görünmeyecek şekilde taşları üst üste dizer.(Dizilen taş sayısı her oyuncuda eşit olmak zoruna değildir. Her oyuncunun önünde dizilmiş taş olması da zorunlu değildir.) 2 kere zar atılır. Atılan ilk zar, dizilen taş gruplarından hangisinin seçileceğini gösterir. Dağıtım yapan oyuncunun önünde dizilmiş taşlar varsa onlardan seçim yapılır eğer yoksa sağ tarafındaki oyuncunun dizilmiş taşlarından dağıtım yapılır. Örneğin dağıtım yapan oyuncunun önünde 6 grup dizilmiş okey taşları bulunsun ve atılan ilk zar 2 olsun. 6 grup okeyden 2.sıradaki grup seçilir. İkinci atılan zar ise seçilen gruptan kaçıncı taşın alınacağını yani göstergeyi belirler. İkinci atılan zar ise 5 olsun. Alttan saymaya başlayarak 5.sıradaki taş çıkarılır. Bu taş turun göstergesi olarak belirlenir. Taşın bir üstü ise okeydir. Gösterge belirlendikten sonra dağıtım işlemine başlanır. Göstergenin seçildiği gruptan bir sonraki grup alınır. (Örnekte 2.grup seçilmişti yani 3.grup alınır.) Bu alınan grupla beraber oyuncu sayısı kadar okey taşı grubu atlanır ve 4. sıradakiyle birleştirilerek bu ilk oyuncuya verilir. sıradakinin seçilme sebebi oyunun 4 kişiyle oynanmasıdır. Oyun 2 veya 3 kişiyle oynanıyorsa göstergenin belirlendiği gruptan sonraki ilk grup, kendinden sonraki 2 veya 3. Grupla birleştirilerek dağıtım yapılır. Bu şekilde tüm oyunculara ilk iki taş grubu verildikten sonra kalan taş grupları sırasıyla oyunculara dağıtılır ve taş dağıtımı tamamlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Düz Okey Oyna 101 okey ile düz okey puanlama nasıl olur. Öğrenmek için sayfamızı ziyaret ede bilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:    Twitter   Facebook    İnstagram

Türkiye'nin en kaliteli okey oyna sitesinde sizlerde hemen okey oyunları oynayın!

© 2020 - 2022 MaksatOkey.Com
Türkiye'nin Canlı Okey Oynama Sitesi
Maksat Okey Oynamak :)