okey oyna

Düz Okey

Düz Okey - okey oyunun normal olarak adlandırdığımız düz okey şimdiki bir çok okey değilde daha çok classic okey veyahut klasik okey olarak geçektedir.

Düz Okey Oyna

Düz Okey Oyna - Puanları topla rakiplerini yenerek size özel olarak sunulan profilinizi rakiplerinizi yenip puan kazanarak güçlendire bilir sitemizdeki top10 ve top50 listelerine isminizi kazıya bilirsiniz.

101 Okey Oyunu ile Düz Okey Arasındaki Benzerlik ve Farklar

101 Okey Oyunu ile Düz Okey Arasındaki Benzerlik ve Farklar - Çoğu insanın gençlik zamanlarında öğrendiği ve yıllar geçse de arkadaş gruplarıyla severek oynadığı oyunların başında gelir okey oyunları. Ders çıkışları, yaz akşamları, bazense gece boyu süren zevkli sohbetlere eşlik eder. Kimileri düz okeyi sıkıcı bulur, 101 okeyin daha dikkat isteyen kurallarıyla eğlenirken; kimileri ise ben bu kadar kurala uyumam düz ama zevkli bir oyun olsun deyip düz okeyin tarafını tutar. Bu iki okey çeşidinin benzerlikleri olduğu gibi farkları da bulunmaktadır. Önce benzerliklerinden daha sonra da farklarından bahsedelim.

Düz Okey ve 101 Okey Oyunu Benzerlikleri

- Her iki oyun çeşidi de en az 2 en çok 4 kişi ile birlikte oynanır. İkisinde de herkes tek olabileceği gibi eğer 4 kişiyle oynanıyorsa karşılıklı kişiler bir ekip oluşturarak eşli oyun da oynanabilir. İki oyunda da sağ taraftaki oyuncuya taş atarak oyun devam eder. İki okey çeşidinde de çifte gitmek vardır. Taşları dağıtan kişinin sağ tarafındaki oyuncuya, her iki oyunda da fazlalık taş verilerek tura ilk onun başlaması sağlanır. Gösterge ortaya açılan taştır. Okey, göstergenin bir üstündeki değerdir. (Eğer gösterge 13 ise okey 1’dir.) İki oyunda da perlerin dışında kalan 1 taş ile el bitirilebilir. Okey ile bitmek iki oyunda da bulunur ve normal bitmeye göre daha değerlidir.

Düz Okey ve 101 Okey Oyunu Farkları

Düz Okey ve 101 Okey Oyunu Farkları - Düz okeyde amaç, oynayan kişinin perlerini tamamlayıp turu ilk olarak bitmesidir. 101 Okey oyununda ise amaç, per toplamları 101’e ulaştıktan sonra eli açıp ıstakada olabildiğince az taş bırakarak en az ceza puanını almaktır. Düz okeyde taşlar 5’erli olarak dizilirken 101 Okeyde 7’li olarak dizilir. Düz okeyde her oyuncuya 14 taş, fazlalık olacak oyuncuya 15 taş dağıtılırken; 101 okeyde her oyuncuya 21, fazlalığı alan oyuncuya 22 taş dağıtılır. 12-13-1 düz okeyde per olarak kabul edilirken 101 okeyde kabul edilmez. Düz okeyde soldaki oyuncunun attığı her taş alınabilirken, 101 okeyde sadece el açıyorsa atılan taş alınabilir. Düz okeyde cezalar yoktur, belirlenen başlangıç puanı üzerinden her biten kişi veya ekiplerden puan düşülür. Sıfıra ilk ulaşan, oyunu kazanır. 101 Okeyde ise yasaklı hamleler vardır. Oyuncu bunları yaparsa ceza puanları eklenir. Elinde kalan taş toplamı da ceza puanı olarak sayılır. Kişi veya ekip biterse – olarak puan düşülür. Oyunun sonunda tüm puanlar toplanır ve en az puanı olan kişi veya ekip oyunu kazanır. Düz okeyde bir sonraki oyuncuya her taş atılabilirken, 101 okeyde diğer oyuncunun elini, 101’e tamamlama ihtimali artmasın diye genelde daha küçük taşlar atılır. Düz okeyde bir turda sadece bir kişi elini açabilirken, 101 okeyde tüm oyuncular elini masaya açabilir önemli olan toplam puanın azlığıdır. Düz okeyde taş işleme yoktur. Düz okeyde eldeki tüm taşlar kullanılmak zorundadır. 101 okeyde toplamın 101’ e ulaşması eli açmak için yeterlidir. Düz okeyde diğer oyuncuya yanlışlıkla okey atmak ceza değilken, 101 okeyde +101 ceza puanı yazılır. Düz okeyde genel puan sıfıra indiğinde oyun biterken, 101 okeyde oyun istendiği kadar uzatılabilir.

101 Okey, Düz Okey

101 Okey Oyna

101 Okey Oyna - Düz okeyden daha çok farklı ve zor olan 101 okey oyunu zor olduğu kadar oynaması gerçekten çok güzel bir zaman geçirmeye bire bir oyun yerini koruyor! 101 Okeyde rakiplerine 101 ceza verdirerek eğlene bilir rakiplerini fark atarak yenmenin yollarını ayarak oyunu çiz diye bilirsiniz.

101 Okey Puan Hesaplama

101 Okey Puan Hesaplama - 101 oyununda oyuncu, elindeki tüm taşları ortaya açıp biterse kendisine veya çiftli oynanıyorsa ekibine -101 puan yazılır. Elini hiç açmayan oyuncular varsa onlara 101 puan eklenir. Elini açmış ama bitememiş kişilere ise ıstıkasında kalan taşların toplam puanı eklenir. Oyuncu, elindeki tüm taşları ortaya açmış ve son taş olarak okey ile biterse kendisi veya ekibine -202 puan yazılır. Elini hiç açmayan oyunculara 404 puan eklenirken, açmış ama bitemeyen kişi veya ekiplere ıstakasında kalan taş toplamının 2 katı puan eklenir. Elini henüz kimse açmamışken, bir oyuncu direkt olarak tüm taşlarını açar ve ilk olarak biterse -808 puan yazılır. Diğer oyuncuların tümüne ise 808 puan eklenir. Kimse açmadan elden bitmek biraz zor olsa da eğer yapılırsa rakipler adına oldukça iç karartıcı bir durum oluşur 🙂 Oyuncu çifte giderken biterse kendisi veya ekibinden 101 puan düşülür ve diğer kişilere ellerinde kalan taş toplamlarının 2 katı puan eklenir. Çifte giden kişi eğer bitemez ve elinde taşlar kalırsa, kalan taşların toplam puanının 2 katı hanesine eklenir.

101 Okey Oyununun Ceza Puanları Nelerdir?

101 Okey Oyununun Ceza Puanları Nelerdir? - 101 okey oyununda dikkat edilmesi gereken bazı cezalar bulunmaktadır. Oyun sırasında dikkatli olmalı ve cezalı hamlelerden kaçınmalısınız. Bu cezaların neler ve ceza puanlarının kaç olduğunu sizlerle paylaşalım. 101 Okey Oyununun Ceza Puanları Nelerdir? Oyunun adından da anlaşılacağı üzere oyundaki ilk ve asıl kural; ıstakada per olmuş taş toplamlarının 101 olmasıdır. 101’e ulaşmadan taşlar ortaya açılmamaktadır. Eğer toplamayı yanlış yaparsanız ve eliniz 101 olmadan açarsanız bunun karşılığında +101 ceza puanı alırsınız. Elinizde okey bulunduğunda ve okeyi bir taş yerine kullanıp elinizi açtığınızda diğer rakiplerinizin elinde okeyi kullandığınız taşın asıl hali bulunabilir. Böyle bir durumda o kişi elindeki asıl taşı okeyinizin yerine koyarak, okey taşını kendisine alabilir. Bu durum yaşanırsa size +101 ceza puanı eklenir. Yani hem okeyinizin çalınması hem de 101 puan eklenmesine sebep olacaktır. Bu ihtimali azaltmak için atılan taşları iyi takip etmeli, okey yerine kullandığınız taşın daha önce bir per içinde kullanılmış veya atılmış olmasına özen göstermelisiniz. Dikkat gerektiren bir diğer kural ise her tur sonunda rakibe atacağınız taşı dikkatle seçmenizdir. Eğer ortada açılmış el varsa o perlerde işe yarayacak bir taşı rakibinize atmamalısınız. Dalgınlığınıza gelip böyle bir hata yaparsanız hanenize yine +101 ceza puanı eklenecektir.

Okey 101 Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır?

Okey 101 Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır? - Sevdiklerimizle ve arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde severek oynanan oyunların başında gelen 101 oyununun nasıl oynandığına ve kurallarına önceki yazılarımızda yer vermiştik. 101 oyunu hakkında en çok merak edilen ve karışıklığa yol açan bir diğer konu da puanlamanın ve ceza puanlamasının hangi kurallara göre yapıldığıdır. Yazımızın devamında paylaştığımız bilgilerle bu soru işaretlerini ortadan kaldıracağız, okumaya devam edin 🙂

101 Okey Oyununu Daha Heyecanlı Hale Getirmek İçin Eklenen Kural ve Cezalar

Okey 101 Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır? - 101 Okey oyunu normal (cezasız) bir şekilde oynanabildiği gibi oyuna biraz daha zevk ve heyecan katmak adına bazı cezalar eklenerek de oynanabilir. Cezalar eklendiğinde oyun, daha zor ve strateji gerektiren bir hale dönüşür. Cezalı oyun biraz daha zor olsa da çoğu kişi için normaline göre daha eğlenceli olduğunu düşünmektedir. Katlamalı 101 olarak da bilinen canlı okey oyna türünde her oyuncu ondan önce elini açan kişiden daha yüksek puanda elini açmak zorundadır. Örneğin; ilk oyuncu elindeki perlerin toplamını 110 olarak açtıysa ondan sonra açacak kişinin elindeki perlerin toplamı en az 111 olmalıdır. Eğer elinin toplamı 101’ ulaşmış ama 111’den az ise açamaz, açmaya çalışırsa da +101 ceza puanı eklenir. Elinin 101’e ulaşması için eksik sayısı bulunan oyuncuya taş atan oyuncu, onun işine yarayacak ve elini açmasını sağlayan bir taş verip; elini açmasına sebep olursa attığın taşın 10 katı puan hanesine eklenir. Bu kural eklenerek oyun oynanıyorsa büyük taşlar atmamak gerekir. Örneğin; rakip kişi, atılan 13 taşını alıp açarsa atan oyuncuya +130 ceza puanı eklenmektedir. Bu kural zorunlu olmayan, oyunun zorluğu arttırılmak istendiğinde eklenen bir kuraldır.

Bir önceki yazımız